Nazwa

Historia Fundacji

Kilku zapaleńców, walka w słusznej sprawie, gest dobrych ludzi i… 525 dolarów w gotówce. Tak wyglądały początki Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi. Jej powstanie zawdzięczamy spontanicznej reakcji nieznanych nam z imienia i nazwiska osób, które w odruchu serca postanowiły wesprzeć grupę strajkujących pracowników poznańskich szpitali.

Było to w 1989 roku, kiedy warunki leczenia pacjentów onkologicznych pozostawiały wiele do życzenia. Zorganizowany w poznańskim szpitalu onkologicznym strajk przerodził się w demonstrację pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, okupację i 11-dniową głodówkę. Wkrótce dołączyli pracownicy kolejnych szpitali, strajk rozlał się na cały kraj i przerodził w ogólnopolski protest służby zdrowia.

W czasie poznańskiej głodówki pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu codziennie spotykali się poznaniacy wpierający głodujących. Odbywały się mini koncerty organizowane przez artystów, krótkie prelekcje osób zaangażowanych w przemiany społeczne. Tysiące poznaniaków wrzucało drobne kwoty do wystawionej skarbony. To właśnie te pieniądze, wymienione na dolary z racji galopującej inflacji, stanowiły kapitał założycielski Fundacji.

Akt rejestrowy został podpisany 4 grudnia 1989 roku. Nasza organizacja otrzymała nazwę Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi, aby nawiązać do okoliczności narodzin i podziękować anonimowym ludziom za wsparcie. To dzięki nim uwierzyliśmy, że nasze starania o podniesienie jakości leczenia osób dotkniętych chorobą nowotworową mają sens. To oni zarazili nas swoim entuzjazmem, który przetrwał lata.

Od 1989 roku w lecznictwie onkologicznym zmieniło się wiele, ale my wciąż mamy dużo do zrobienia. Dlatego jesteśmy i każdego dnia zapisujemy kolejne karty historii naszej Fundacji.

Kroki milowe w historii fundacji:

 •  

  1989

  Narodziny Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi

 •  

  1990

  Wysłaliśmy 250 tysięcy ulotek do poznaniaków, by poszerzyć ich wiedzę w zakresie profilaktyki w onkologii.

 •  

  1991

  Na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii uruchomiliśmy aptekę.
  Wspólnie z Radiem "S" zorganizowaliśmy festyn "Pożegnanie lata", na którym sprzedawaliśmy cegiełki na zakup mammografu.

 •  

  1992

  Przy Fundacji powstał pierwszy Klub Amazonka.

 •  

  1994

  Rozpoczęliśmy akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Pełen sukces! Przebadaliśmy wtedy 3,5 tys. kobiet.
  Wydaliśmy bezpłatną gazetkę "Wszyscy przeciw rakowi".

 •  

  1995

  Zorganizowaliśmy I Ogólnopolską Spartakiadę Amazonek, by pokazać kobietom, że raka można zwyciężyć i żyć pełnią życia. Teraz spartakiady odbywają się co roku i gromadzą tłumy dzielnych kobiet.
  Pobiegliśmy w ramach "Biegu ku zdrowiu" razem z Panią Premier Hanną Suchocką.

 •  

  1996

  Zainicjowaliśmy rozwój ogólnopolskiego ruchu Amazonek.

 •  

  1997

  200 polskich onkologów miało okazję wymienić się doświadczeniami z najwybitniejszymi amerykańskimi onkologami. Społeczna Fundacja Ludzie dla Ludzi zorganizowała wspólnie z Fundacją Breast Cancer Awareness for Poland szkolenie dla specjalistów.

  Zebraliśmy pieniądze na pierwszy w Polsce mammobus.

 •  

  1998

  Przyłączyliśmy się do działań na rzecz powstania Ruchu Europa Donna, by podnosić świadomość Polek dotyczącą raka piersi.

 •  

  1999

  Otworzyliśmy ogólnodostępną aptekę z lekami onkologicznymi przy ul. Garbary w Poznaniu.

 •  

  2000

  Nasz mammobus wyruszył w podróż po miastach i wsiach Wielkopolski (zrobiliśmy w nim już 160 tys. badań!)

 •  

  2001

  Rozpoczęliśmy wspierania badań nad dziedziczną predyspozycją do nowotworów.

 •  

  2002

  Przeprowadziliśmy bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Poznania.

 •  

  2003

  Zainicjowaliśmy program profilaktyki raka prostaty i jelita grubego.

 •  

  2005

  Rozpoczęliśmy szkolenia dla kobiet po leczeniu raka piersi w zakresie udzielania pomocy chorym na raka. Zainicjowaliśmy tym samym wolontariat Amazonek. Przeszkoliliśmy 100 przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się profilaktyką onkologiczną.

 •  

  2006

  Przeszkoliliśmy 100 samorządowców z całej Polski w zakresie partnerstwa w realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wydaliśmy poradnik poświęcony nowotworom dziedzicznym dla chorych i ich rodzin.

 •  

  2010

  Przeprowadziliśmy pierwszą edycję kampanii społecznej „Policzmy się”. Rozpoczęliśmy tym samym coroczny, ogólnopolski doping w walce z rakiem.
  Zorganizowaliśmy pierwszy pokaz filmów o tematyce onkologicznej na Festiwalu Ale kino!, aby z tematem choroby nowotworowej oswajać także młodych widzów.

 •  

  2011

  Kolejna edycja kampani „Policzmy się”
  Udział drużyny „Policzmy się” w Półmaratonie Poznańskim

 •  

  2012

  Pobiliśmy kolejny rekord policzonych w ramach kampanii "Policzmy się". Zrealizowaliśmy także inne kampanie profilaktyczne: "Zdrowe Miasto Poznań" - wśród uczniów poznańskich szkół podstawowych oraz "Wiem! Tak zrobię", czyli serwię animowanych filmików zachęcających do badania PSA, mammografii, cytologii i rzucenia palenia. W ramach Ale Kino! zaprezentowaliśmy kolejne filmy ukazujące niezwykle poruszającą i pouczającą historię walki z nowotworem.

 •  

  2013

  Odbyła się czwarta, rekordowa edycja kampanii Policzmy się - z rakiem policzyło się ponad 176tys. internautów! ; czwarta edycja Festiwalu Filmu Młodego Widza Ale Kino; firma YES wsparła nas produkując specjalne bransoletki Think Pink

 •  

  2014

  Piąta, jubileuszowa edycja kampanii społecznej Policzmy się - tym razem oprócz aktorów i innych sławnych osób wsparli nas także blogerzy :); na potrzeby akcji powstały również specjalne, dedykowane bransoletki z linki żeglarskiej, wykonane przez uczniów poznańskich szkół; w lutym uruchomiliśmy Biuro Interwencji Onkologicznej - wirtualną poradnię onkologiczną bez kolejek! Tradycyjnie także współorganizowaliśmy Festiwal Filmów Młodego Widza AleKino! - w tym roku odwiedziliśmy małych pacjentów Szpitala Dziecięcego w Poznaniu, którzy mogli obejrzeć ciekawe filmy, a także spotkać się z aktorką Małgorzatą Foremniak i reżyserem Arne Lindtner Naess'em. Dodatkowo w ramach akcji "Profilaktyka lepsza niż leczenie" przeszkoliliśmy ponad 150 pań z zakresu samobadania piersi :)

 •  

  2015

  Akcja „Policzmy się” odbyła się pod nowym hasłem – FAQ RAK i wzięło w niej udział ponad 170 tysięcy osób! Braliśmy udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, kontynuowaliśmy prowadzenie Biura Interwencji Onkologicznej i przedstawiliśmy raport "Choroba nowotworowa - doświadczenia pacjentów".

 •  

  2016

  Jako Stowarzyszenie otrzymaliśmy wyróżnienie podczas X Jubileuszowej Gali wręczenia Nagród im. Św. Kamila. Po raz kolejny braliśmy udział w Festiwalu  „Ale Kino”, zrealizowaliśmy kolejną edycję kampanii profilaktycznej „Wiem! Tak zrobię” oraz projekt „Nauczyć się żyć z rakiem – wiedza, świadomość, wsparcie”. 

 •  

  2017

  Policzmy się zmieniło się w FAQRAK! Razem z Miastem Poznań zrealizowaliśmy trzy projekty – „Talerzyk”, „12 kroków w stronę zdrowia” i „Zespół zmęczenia chorobą nowotworową”. Po raz pierwszy FAQRAK połączył siły z Go Ahead w ramach akcji Koncertowa Jesień, a po raz kolejny wzięliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

 •  

  2018

   Kontynuujemy współpracę z Miastem Poznań - w tym roku FAQRAK zaprezentował kolorowe infografiki, a dodatkowo prowadziliśmy profilaktyczne badania mammograficzne dla poznańskich seniorek. Powstał także poradnik na temat zmęczenia chorobą nowotworową. Kontynuujemy współpracę z Festiwalem Ale Kino! i Go Ahead w ramach akcji Koncertowa Jesień. W ramach akcji "Mamy haka na raka" realizowanej z Aquanetem umożliwiliśmy wypełnienie on-line ankiety genetycznej nt. dziedzicznej predyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe.