Już od kilku lat Społeczna Fundacja Ludzie dla Ludzi współpracuje z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodzego Widza Ale Kino! Dzięki tej owocnej współpracy, każdego roku w programie wydarzenia pojawiają się specjalne pokazy filmów, których fabuła dotyka problemu choroby nowotworowej.

Podczas 37. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! zapraszamy na seans filmu

Śmierć Superbohatera
reż. Ian FitzGibbon Irlandia, Niemcy 2011

Utalentowany artystycznie Donald ma raka. Jego najbliżsi za wszelką cenę chcią wzbudzić w nim nadziejęna to, że wszystko będzie dobrze, lecz pogodzony ze śmiercią 15- latek ma dla siebie lepszy plan. Wzruszająca historia, która przekonuje, że od kresu życia ważniejsze jest samo życie.

 

W roku 2018 w ramach sekcji Ludzie dla Ludzi odbył się seans filmu Supa Modo.

Film opowiada historię małej Kenijki Jo, która opuszcza szpital i wraca do domu na wsi. Siostra i matka wiedzą, że zostało jej niewiele życia. Jednak Jo, która wierzy w swoje nadprzyrodzone moce, jest przekonana, że superbohaterowie nie umierają. Społeczność wioski, pragnąca wesprzeć chorą dziewczynkę, pomaga jej nakręcić film, w którym Jo wcieli się w rolę herosa imieniem Supa Modo, ratującego dzieci porywane przez straszliwego kidnapera.

reż. Likarion Wainaina, Niemcy, Kenia, 2018


Inne polecane filmy:

Niech będzie teraz
reż. Ol Parker, Wielka Brytania 2012

Tessa jest śmiertelnie chorą na białaczkę siedemnastolatką, postanawia przeżyć szybkie dorastanie w czasie, który jej pozostał. Tworzy listę z rzeczami do zrobienia, na której znajduję się utrata dziewictwa jak i spróbowanie narkotyków i z pomocą przyjaciół wciela ją w życie. Podczas gdy jej rodzina próbuje pogodzić się ze świadomością utraty, Tessa z determinacja odkrywa nieznane życie i doświadczenia. Obejmuje to również miłość, której nie planowała, do nowego sąsiada Adama.
W zwierciadle, niejasno

reż. Jesper W. Nielsen, Norwegia 2008

Film oparty na książce Josteina Gaardera "W zwierciadle, niejasno". Zbliża się Boże Narodzenie. Trzynastoletnia Cecylia jest poważnie chora i większość czasu musi spędzać w łóżku. Marzy o Sebastiano, chłopcu, w którym zakochała się latem podczas podróży po południu Europy. Którejś nocy w jej pokoju pojawia się dziwny człowieczek. Nazywa się Ariel i twierdzi, że jest aniołem. Składają sobie obietnicę, że opowiedzą sobie nawzajem swoje największe sekrety.

 

Przegląd wybranych filmów z poprzednich edycji Festiwalu:

Painkillers
reż. Tessa Schram, Holandia 2015

Casper, który nigdy nie poznał swojego ojca, mieszka z matką i uwielbia grać na fortepianie. Kiedy dostaje się do młodzieżowej orkiestry, szybko znajduje wspólny język z wokalistką Anouk. Dziewczyna wie, przez co chłopak przechodzi, kiedy ten dowiaduje się, że jego matka ma raka. Przerażony tym, co może się z nią stać, Casper wraz ze swoim przyjacielem Pimem postanawia odszukać swojego ojca.

 

Sickos
reż. Lodewijk Crijns, Holandia 2013

Nastolatkowie na oddziale onkologii dziecięcej świetnie się bawią mimo zaawansowanej choroby. Rak kości doprowadził do amputacji nogi u Nicka i Iwana, a to samo może spotkać ich przyjaciela Oliviera. Czwarty z grupy, Pepijn, jest tak słaby z powodu choroby, że często nie może się już z nimi bawić. Przyjaźń i chęć życia pomagają im utrzymać równowagę psychiczną. Żartują ze swojej choroby i zachowują się jak typowi nastolatkowie – robią szalone rzeczy na wózkach inwalidzkich i rozmawiają o dziewczynach. Kiedy na oddział trafia Gina, chłopcy walczą o jej względy. Dziewczyna początkowo nie jest zainteresowana, ale szybko uświadamia sobie, że bez przyjaciół pobyt w szpitalu będzie o wiele trudniejszy do zniesienia.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Razem z Organizatorem postanowiliśmy odwiedzić małych pacjentów Szpitala Dziecięcego przy ul.Krysiewicza w Poznaniu. Dzieciaki mogły obejrzeć serię animowanych filmów z Polski, Francji i Rosji, oraz spotkać się z Superbohaterem - Kinomanem :) Ponadto Gość Specjalny - pani Małgorzata Foremniak - wręczała najmłodszym podopiecznym maskotki, przygotowane ręcznie przez uczniów Gimnazjum nr 12.

IMG_0178.jpg
IMG_0180.jpg
IMG_0163.jpg
IMG_0165.jpg

 

Pozdrowienia od Mike'a
reż. Maria Peters, Holandia 2012

„Czy matka znowu o tobie zapomniała?” Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i opuszczony przez wszystkich Mike zostaje sam w szpitalu, chory na białaczkę. „Ona się tobą nie interesuje” – to kolejne słowa od Cilii, pracownicy opieki społecznej o matce Nataszy, która była dawczynią szpiku kostnego dla swego syna. Czy 10-letni chłopiec poradzi sobie z własną chorobą i problemami własnej rodziny?

 

Śmierć superbohatera
reż. Ian FitzGibbon, Irlandia, Niemcy 2011

15-letni Donald ma niezwykłą wyobraźnię i talent plastyczny. Gdy dowiaduje się, że wkrótce umrze - zaczyna ucieka w świat komiksowej fantazji, gdzie toczy walkę ze złem i chorobą. W godnym odchodzeniu wspierają go: mądry tanatolog (Andy Serkis, pamiętny Gollum z "Władcy Pierścieni") i niezwykła dziewczyna - pierwsza miłość bohatera.

 

Bilet do Mombasy
reż. Hannu Tuomalenen, Finlandia 2008

To historia o miłości do podróży, przyjaźni i chorobie. Pete zręczny gitarzysta amator podczas występu swojego zespołu traci nagle przytomność. Diagnoza nie napawa nadzieją. Nie wiadomo czy Pete dożyje swoich 18 urodzin. W szpitalu poznaje Juse - mistrza czarnego humoru o bogatym życiorysie. Przyszłość obu chłopaków maluje się raczej w ciemnych barwach, a przecież tyle spraw w życiu wymaga jeszcze ich udziału. Chłopcy postanawiają uciec i zrealizować marzenia swojego życia. Pete pragnie wyznać miłość Kacie – szkolnej koleżance. Jusa natomiast odwiedzić złote plaże Mombasy.


OFSAJD
reż. Buket Alakus, Niemcy 2004

Dwudziestolatka Hayat jest żywiołowa, kocha życie, zabawę i piłkę nożną. To jedną z najlepszych zawodniczek na boisku, ale jej zwycięska passa kończy się kiedy okazuje się, że ma raka piersi. Po opuszczeniu szpitala Hayat chce podjąć przerwaną karierę, podjąć walkę o powrót do normalności. Ponieważ ojciec wypisał ją z drużyny musi w tajemnicy dołączyć do innej bandy nieokrzesanych, nieprzystosowanych społecznie dziewczyn, nad którymi z ledwością panuje niezbyt zaangażowany w swoją rolę trener Toni. Jednak wkrótce Hayat zaraża swoją pasją koleżanki a nawet Toniego, choć jego uczucia nie ograniczają się tylko do boiska piłkarskiego…